Dış cephe boyama çalışmaları iç cephe uygulamalarına göre çok daha fazla efor ve usta bir işçilik gerektirir. Ortaya kaliteli bir iş çıkması adına… Boyama işlemi yapılacak küçük kısımlar haricinde dış cephe boyama işlerinizi işin ustasına bırakmanızı tavsiye ederiz. İklim koşullarının da boya çalışmasını direkt etkilediğini hatırlatmakta fayda var. Dış cephenin ne kadar güneş aldığı, iklimin kuru ya da nemli olması, dış cephenin yüzeyi gibi kriterler boyanın seçimini ve uygulanmasını yakından ilgilendirir.

Dış cephe boya işleminde kullanılan boyalar genelde akrilik boyalar, elastik esaslı ve plastik olmak üzere üç sınıfta incelenmektedir. Örneklemek gerekirse elastik esaslı dış cephe boyaları, yeni binalarda uygulanırsa zaman içerisinde elastikiyeti sayesinde binaya uyum sağlaması adına oldukça yararlı olacaktır. Bina yüzeyinde oluşmuş pürüz ve çatlakları onarabilmek için de düşünülebilir veya uzun zaman çatlama oluşumuna karşı önlem olarak kullanılabilir.

Silikon dış cephe boyaları, içinde bulunan silikondan dolayı üzerine düşen suyu geri itme özelliğine sahiptir. Silikonlu dış cephe boyası ile yapılacak boyama işlemleriyle bina cephesinde oluşabilecek kabarmaların da uzun süre önüne geçilmiş olur.

Son olarak denize yakın ya da nemin fazla olduğu bölgelerde küfü önleyici boyalar tercih edilmelidir. Bu boyalar kullanılarak bina yüzeyinde bölgesel olarak yosun oluşmasına engel olunabilir. Dış cephe boyama işlerinize profesyonel çözümler sunuyoruz.